sobota, 8 grudnia 2012

Kurs na pudełko-rękawiczkę


Zawsze rozczulały mnie rękawiczki z jednym palcem, czyli mitenki. Są słodkie, kojarzą się ze Świętami, z dzieciństwem. Więc pomyślałam, że spróbuję zrobić pudełko - mitenkę, co okazało się pracochłonne, ale efekt jest taki, jakiego oczekiwałam. 


Przygotować należy:
- nożyczki, linijkę, ołówek;
- brystol (u mnie czerwony);
- taśmę dwustronnie klejącą i klej;
- coś do bigowania czyli zaginania papieru;
- papier do zdobienia i drobiazgi, którymi będziemy zdobić wierzch mitenki

Krok 1)
Odrysowałam na papierze wzór mitenki - dwie małe rękawiczki oraz dwie ociupinę większe (cały wzór powiększamy o 1-2 milimetry w górę, w dół i na boki)

Narysowałam dla Was również szablon, proszę się częstować.
Moja mitenka ma 11 cm wysokości, proszę dopasować szablon do swoich potrzeb.
 

 

Krok 2) 
Pasek papieru o szerokości około 4 cm oraz długości około 40 cm bigujemy centymetr od brzegu, jak na powyższym zdjęciu. Następnie przyklejamy taśmę dwustronnie klejącą i bez odklejania zabezpieczającej warstwy wycinamy w tym paseczku małe ząbki (pamiętacie tworzenie modeli figur na geometrię? to jest coś podobnego)

Krok 3) 
Przyklejamy odgięte ząbki poprzednio usuwając bibułkę zabezpieczającą. Zaczynam kleić na blacie, ale resztę robię w dłoni, dokładniej modeluję brzegi. Zaginamy ząbki do siebie i kleimy je do bazy rękawiczki, ząbki mogą zachodzić na siebie.


Krok 4) 
W miejscu, gdzie rękawiczka przechodzi w "palec" robimy zagięcie w górę, następnie modelujemy sam "palec". Pamiętamy, że ząbki spokojnie mogą zachodzić na siebie, byle były przyklejone.

Krok 5) 
Obeszliśmy całą rękawiczkę i wracamy do punktu wyjścia. Odcinamy nadmiar paska (zostało mi około 5 cm), ale pamiętamy wcześniej, żeby zostawić zakładkę, którą podklejamy do wewnątrz taśmą dwustronną. W miejscu dwóch "skrętów" paska pokazanych strzałkami, delikatnie zaginamy papier do wewnątrz, aby dopasować do "rogów" rękawiczki u jej podstawy na dole.

Krok 6) 
I tak wygląda gotowy "dół" pudełka mitenki z widocznymi ząbkami.


Krok 7) 
Żeby ząbków nie było widać, będzie nam potrzebna wycięta uprzednio druga "mała rękawiczka". Przyklejamy ją na klej.


Krok 8) 
I tak wygląda baza z brzegiem, wyklejona w środku dla ukrycia ząbków.

Krok 9) 
Przystępujemy do robienia "wieczka" - potrzebne nam do tego będą dwie "większe rękawiczki" oraz pasek szerokości około 3 cm i długości około 40 cm, zbigowany i wycięty w "ząbki" jak poprzedni. Kleimy tak samo, pamiętając, że tym razem ZACZYNAMY OD PALCA. Kształt musi być odwrotny, bo to "pokrywka".

Krok 10) 
Powtarzamy procedurę na wieczku od kroku 3 do 8 - modelujemy pasek, odpowiednio zaginamy i przyklejamy w miejscu połączenia z początkiem paska. Na końcu wklejamy wyklejkę z drugiej "dużej rękawiczki".
Uzyskujemy takie oto pudełeczko, jak widać, wieczko idealnie je zakrywa.

Jeśli kogoś denerwują widoczne po modelowaniu wcięcia po "ząbkach", można ukryć je zdobiąc brzegi taśmą washi. W tym wypadku nie są one aż tak widoczne, więc przeszłam od razu do kolejnego kroku, jakim było...


Krok 11) - zdobienie.
Przygotowujemy bazę z papieru ozdobnego za pomocą szablonu "małej rękawiczki".  
Papier z kolekcji "Aż nastanie świt" nie potrzebował zbyt wielu dodatków, ograniczyłam się do dużego ozdobnego guzika oraz sznurka. Można zdobić według własnego uznania. 
Na końcu przyklejamy ozdobny papier do bazy i przygotowujemy nasz niewielki prezent do zapakowania w pudełeczko, które samo w sobie jest niezwykłe :)13 komentarzy:

 1. Jak ja uwielbiam Wasze kursy! Świetne pudełko:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pudełko. Wymaga wiele cierpliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. suuuuper :D dziekujemy ladnie slicznie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Olka - jak już się jedno zrobi, to już wiadomo co i jak, wtedy jest już z górki :) nie należę do szczególnie cierpliwych :) Dziękuję za wszystkie miłe słowa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne pudełko i jak precyzyjnie wykonane! Wielkie brawa :*

  OdpowiedzUsuń
 6. Wonderful idea,thank you for sharing!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. CZADOWE PUDEŁKO!!!!! :D Bardzo mi się podoba :D Musze sobie jakąś czaszkę trzasnąć :>

  OdpowiedzUsuń
 8. świetne i każdy kształt tak można zrobić

  OdpowiedzUsuń
 9. świetne i każdy kształt tak można zrobić

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...