sobota, 31 marca 2012

Krok po kroku - reverse stenceling

Dziś moja kolej na przedstawienie kursu "krok po kroku". Ponieważ uwielbiam wykrojnikowe wycinanki to mój kurs będzie z nimi związany. Metoda, którą zaprezentuję znana jest pod nazwą reverse stenceling i trudno mi znaleźć polski odpowiednik może odwrotne szablonowanie...?
Czasem etykietka wycięta wykrojnikiem, aż się prosi o ciemniejsza obwódkę. Co prawda można wyciąć ręcznie odrobinę większą etykietę w ciemniejszym odcieniu, ale można zrobić to prościej.


Nasz wykrojnik kładziemy ostrzem do góry na kawałku papieru i tuszujemy całą powierzchnię. Można to zrobić gąbką lub bezpośrednio poduszką tuszu. Tym razem użyłam tuszu distress pumice stone.


Ostrożnie układamy wykrojnik na papierze, trzeba to zrobić delikatnie i uważać by nie przesunąć już wykrojnika, aby  nie pobrudzić papieru. Przepuszczamy kanapkę przez maszynkę najpierw wycinając, a następnie wytłaczając.


Tusz naniesiony na wykrojnik odbije się na papierze i uzyskamy następujący efekt. Oczywiście w zależności od rodzaju tuszu (pigmentowy/wodny/distress) otrzymamy inny rodzaj odbitej ramki.


Ta metoda przydaje się nie tylko do otrzymywania kontrastowego brzegu. Zobaczcie jak wyszło mi użycie reverse stenceling na wykrojniku-samochodzie. Górne auto zostało potuszowane po wycięciu i wytłoczeniu, a dolne zostało wycięte i wytłoczone potuszowanym wykrojnikiem.

8 komentarzy:

 1. Fajna metoda, szczególnie efekt na aucie mi sie podoba!

  OdpowiedzUsuń
 2. ja już tę Twoją metodę stosuje od jakiegoś czasu:) pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy efekt... autka oba wyglądają super

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy efekt, oba autka super...

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie proste a jakie efektowne... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. hehe, jakie proste i jakie czadowe.

  OdpowiedzUsuń